EN

Дневен ред на заседание на Министерския съвет на 14.08.2024 г.

14.08.2024

ВИЖТЕ РЕШЕНИЯТА НАКРАТКО

 

 

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

П Р Е С С Л У Ж Б А

 

 

Бутилирана питейна вода се предоставя на с. Овча могила и с. Хаджидимитровo във връзка с преодоляване на последиците от обявеното бедствено положение

 

Министерският съвет прие Решение за освобождаване с възстановяване и предоставяне на освободени държавни резерви от бутилирана вода за питейни нужди по искане на кмета на община Свищов за преодоляване на последиците от обявено на територията на с. Овча могила и с. Хаджидимитровo бедствено положение.

Безвъзмездното предоставяне на количествата питейна вода ще способства за обезпечаване нуждите на населението на с. Овча могила и с. Хаджидимитрова и за преодоляване на последиците от обявеното бедствено положение на тяхната територия.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерски съвет

 

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерски съвет за 2024 г. С проекта на постановление се предлага одобряването на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г. по „Политика в областта на правото на вероизповедание“, бюджетна програма „Вероизповедания“, за капиталови разходи в размер на 1 678 727 лв. за Българската православна църква Българска патриаршия.

Средствата са предназначени за цялостно възстановяване на катедрален храм „Св. Троица“ в гр. Русе – външен ремонт на сградата и на покривната конструкция, която е в тежко състояние, възстановяване на интериора, премахване на влагата, почистване на стенописи и други ремонтни дейности.

Катедралният храм „Св. Троица“ в престолния град Русе е построен в далечната 1632 г. Първоначално той е бил седалище на управляващия гръцки митрополит на Вселенската патриаршия до 1872 г., когато архимандрит Григорий Немцов е избран и хиротонисан от българския екзарх Антим I за пръв екзархийски митрополит на Доростоло-Червенската епархия. Както той, така и всички следващи архиереи са подържали храмовото благолепие, подпомагани от църковното настоятелство. През 2032 г. катедралния храм „Св. Троица“ ще изпълни 400 години от своето съществуване.

 

Сметната палата е определена за стратегически обект от значение за националната сигурност

 

Кабинетът прие промяна на правителствено постановление № 181 от 2009г., съобразно която Сметната палата е определена за стратегически обект, който е от значение за националната сигурност на Република България. По този начин ще бъдат разширени мерките за защита на информацията, с която Сметната палата работи при упражняването на своите правомощия. Осигуряването на максимална информационна сигурност е и допълнителна гаранция за нормалното функциониране на органите на държавно управление.

 

Салдото по консолидираната фискална програма към края на първото полугодие на 2024 година е отрицателно в размер на 636,0 млн. лв.

 

Правителството одобри информацията за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма (КФП) за първото полугодие на 2024 г., изготвена в изпълнение на чл. 135, ал. 1 на Закона за публичните финанси.

На база на данните от месечните отчети за касово изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към юни 2024 г. е отрицателно в размер на 636,0 млн. лв. (0,3 % от прогнозния БВП).

Приходите, помощите и даренията по КФП към юни 2024 г. са в размер на 34 493,6 млн. лв. или 45,8 % от годишните разчети. Постъпленията нарастват с 3 088,6 млн. лв. (9,8 %) спрямо отчетените към юни 2023 г. Сравнени със същия период на 2023 г. данъчните приходи нарастват номинално с 2 623,5 млн. лв. (10,7 %), неданъчните приходи намаляват с 331,0 млн. лв. (5,9 %), а постъпленията в частта на помощите и даренията ( основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) са повече със 796, 1 млн. лева.

Данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) са в размер на 27 204,1 млн. лв., което представлява 46,9 % от разчетените за годината и формират 78,9 % от общите постъпления по КФП за периода.

Неданъчните приходи са в размер на 5 290,0 млн. лв., което представлява 51,6 % от годишните разчети.

Приходите от помощи и дарения са в размер на 1 999,5 млн. лева.

Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юни 2024 г. възлизат на 35 129,6 млн. лв., което е 43,1 % от годишните разчети. През м. февруари 2024 г. в изпълнение на чл. 71, ал.1 от Постановление № 13 на Министерския съвет от 2024 г. от сметката за чужди средства по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) бяха възстановени средства в общ размер на 1 200,0 млн. лв. В хода на изпълнението на бюджета за 2024 г. тези средства ще бъдат предоставяни с акт на Министерския съвет на базата на подписани споразумения с МРРБ като трансфери за общините за финансиране на Инвестиционната програма за общински проекти по реда на чл. 107 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. и други проекти. При елиминирането на тази трансакция, с оглед съпоставимост с предходната година, разходите към края на юни 2024 г. са 36 329,6 млн. лв. при 31 230,6 млн. лв. за първите шест месеца на 2023 г. В отделните разходни показатели нарастване има при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии след влязлото в сила увеличение от юли 2023 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г., и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.06.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 713,5 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

Размерът на фискалния резерв към 30.06.2024 г. е 11 303, 1 млн. лв., в т. ч. 9 143,3 млн. лв. депозити на фискалния резерв в БНБ и банки и 2 159,8 млн. лв. вземания от фондовете на Европейския съюз за сертифицирани разходи, аванси и други.

 

Ще бъде създаден Национален средносрочен фискално-структурен план на Република България

 

Със свое решение правителството одобри реда за изготвянето на Национален средносрочен фискално-структурен план на Република България за периода 2025 -2028 г. и Годишен доклад за напредъка по изпълнението му. Министерството на финансите е определено като ръководна и координираща институция за разработването на документите.

Националният средносрочен фискално-структурен план се изготвя въз основа на правилата на реформирания през 2024 г. Пакт за стабилност и растеж (ПСР) - нормативната рамка за координация на националните фискални политики на държавите-членки на ЕС. В съответствие с измененията на ПСР разработването на Плана отменя необходимостта от подготовка на Конвергентна програма и Национална програма за реформи на Република България.

Планът ще обедини фискалната политика, структурните реформи и инвестициите на страната ни през следващите четири години, необходими за насърчаването на стабилни публични финанси и постигането на устойчив и приобщаващ растеж. Предвидените приоритети ще съответстват на общите приоритети на Съюза за постигането на справедлив екологичен и цифров преход, социална и икономическа устойчивост, енергийна сигурност и изграждането на отбранителни способности. С реформите и инвестициите ще се адресира и препоръката на Съвета на Европейския съюз относно икономическата, социалната, трудовата, структурната и бюджетната политика на България за съответната година.

 

Приет е План за изпълнение на втория етап на Националната стратегия за рзвитие на научните изследвания

 

Министерският съвет прие Оперативен план за изпълнение на втория етап на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България (НСРНИ) 2017-2030 г. Основната цел на Стратегията е страната ни да се превърне в притегателен център за авангардни научни изследвания и развитие на нови технологии, да се привлекат и задържат млади и водещи учени в България.

Приетият Оперативен план включва мерки за осигуряване на висока квалификация и кариерно развитие на учените, както и консолидиране на човешки ресурси и финансови средства за изпълнението на национални научни програми за решаване на значими обществени предизвикателства. Част от мерките са за стимулиране на приложните изследвания, обвързани с конкретни нужди на бизнеса.

От изключително значение за научната система са развитието, поддържането и ефективното използване на модерна научна инфраструктура, балансирана по тематични области и региони, както и осигуряването на достъп до европейска и международна научна инфраструктура. Ще се насърчава участието на българските учени в европейските програми, в двустранното и международното научно сътрудничество, както и засилване на връзките с българската научна диаспора.

 

1,1 млн. лв. за развитие на изследователското и проектно­базирано образование

 

Държавата отпуска 1, 1 млн. лв. за развитие на изследователското и проектно­базираното образование на различни нива в средните училища.

Средствата са предназначени за изпълнение на дейности през първия етап на одобрената от правителството Национална програма „Образование с наука“. Над 5000 ученици с интерес към науката от 150 училища ще могат да се включат в научно­изследователски проекти съвместно с утвърдени учени. Целта е в училищата да се използва потенциалът на академичните среди в дейности с научно-изследователско, иновационно, педагогическо, аналитично и логистично значение за училищната практика.

Програмата ще подкрепи училищата при реализацията на нови и традиционни извънкласни и извънучилищни дейности. Фокусът и е върху развитие и усъвършенстване на съществуващите научни конкурси, летни школи и мрежи от малки научно­изследователски общности. Ще има възможност за създаване на стажантски програми с научно-изследователски и иновативен характер за ученици, на мултимедийно съдържание за целите на образователния процес и др.

Програмата ще се изпълнява на три етапа в периода 2024 - 2028 г. Целта е да се развитие на изследователското и проектно-базираното образование, да се подкрепят поне 1000 учители при неговото прилагане, както и да има по-активно включване на музеите, обсерваториите и планетариумите в предоставянето на образователни ресурси. Ще се осигури и подкрепа от академичния сектор на училищните STEM центрове.

 

Още 2,8 млн. лв. за научни изследвания

 

Министерският съвет одобри 2 835 000 лв. за провеждането на конкурс и финансиране на първи етап на проектите по Национална научна програма „Върхови изследвания и хора за развитие на европейска наука – 2024“ (ННП ВИХРЕН - 2024) през настоящата година.

Програмата ще се изпълнява на конкурсен принцип от Фонд „Научни изследвания“. Срокът на изпълнение е 8 години, а общият бюджет - 14 175 000 лв. Дългосрочната й цел е значително повишаване па качеството на човешките ресурси за провеждане на научни изследвания в България на най-високо ниво.

С реализирането на проектите по програмата ще бъдат подпомогнати перспективни учени в дадена област, които да работят заедно по научни проблеми с широко международно и национално значение, ръководени от водещ изследовател по правилата на европейските научни програми.

 

1471 деца получават компенсация за липса на място в детска градина

 

Кабинетът одобри 1 455 680 лева за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в държавни или общински детски градини поради липса на свободни места. Средствата се предоставят за 1464 деца от Столична община и за 7 от община Пловдив.

Компенсациите се изплащат за периода 1 май - 30 юни и ще бъдат преведени по бюджетите на съответните общини. Средствата се предоставят през период от два месеца, за да се осигури навременна подкрепа за родителите.

Държавата компенсира семейства на деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас, които не са приети в държавна или общинска детска градина или училище поради липса на места.

 

Правителството отпусна 48 млн. лв. за обезщетения в образованието

 

Правителството отпусна 48 695 035 лв. за финансово осигуряване на дейности по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“ за 2024 година. Средствата са за изплащане на обезщетения за месеците май - юни 2024 г. при намаляване на числеността на персонала в образователните институции в резултат на промяна на структурата или състава му, както и при прекратяване на трудовите правоотношения на друго основание.

Финансирането е за сметка на разчетените разходи за национални програми за развитие на образованието за 2024 г. по бюджета на МОН и за сметка на предвидените разходи по ценралния бюджет за национални програми за развитие на образованието за 2024 г.

 

Одобрени са допълнителни разходи по програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2024 г. за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г., приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 08 май 2024 г., обн. ДВ, бр. 42 от 2024 г.

С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства за изплащане на стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата и на ученици от общински училища, които са придобили право на стипендия през 2024 г. на еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата, които са придобили право по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2024 година - общо 207 деца.

Средствата са в размер на 184 000 лева, като:

- 174 955 лева са предназначени за изплащане на стипендии и еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по изкуствата и по културата към Министерството на културата;

-  9 045 лева са предназначени за изплащане на стипендия на ученици от общински училища.

Необходимите средства за изплащане на стипендиите, посочени в чл. 1 от проекта на постановление, са в рамките на разчетените за тази дейност, в централния бюджет средства за 2024 г.

Целта на предложения проект на постановление е осигуряването на средства за осъществяване на финансово подпомагане на децата с изявени дарби за разширяване на възможностите им за изява и поощряване на развитието на техните творчески заложби.

 

Одобрени са допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата

 

Министерският съвет прие Постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г.

С проекта на постановление се предлага одобряване на допълнителни разходи в размер на 5 500 000 лв. по бюджета на Министерството на културата за 2024 г. за финансиране на проекти на държавни и общински културни организации, осъществяващи дейности в областта на културното и аудиовизуалното наследство, с цел създаване и развитие на културни продукти.

Допълнителните средства в размер на 5 500 000 млн. лв. ще бъдат предоставени на държавни и общински културни организации след обявен конкурс съгласно чл. 14, ал. 2, т. 1 от Закона за закрила и развитие на културата.

 

Правителството предлага капитан I ранг Калин Калинов да бъде назанчен за Началник на Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“

 

Министерският съвет прие Решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ, с който да освободи флотилен адмирал Боян Медникаров от длъжността „Началник на Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ и от военна служба, считано от 08.10.2024 година, поради навършване на пределната възраст за военна служба. Кабинетът предлага на длъжността да бъде назначен капитан I ранг Калин Калинов и той да бъде удостоен с висше офицерско звание „флотилен адмирал“.

Правителството предалга бригаден генерал Димитър Иванов да бъде осбободен от длъжността „Командир на 24-та авиационна база“ и от военна служба, считано от 12.09.2024 година, поради навършване на пределната възраст за военна служба. Кабинетът предлага поста да заеме полковник Димитър Павлов и той да бъде удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“.

Министерският съвет прие също Решение за предложение до Президента на Република България за издаване на указ, с който да освободи бригаден генерал Димитър Хлебаров от длъжността „Командир на Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана“ и да го назначи на длъжността „Директор на дирекция ,,Комуникационни и информационни системи", считано от 28.08.2024 година. Кабинетът предлага полковник Теодор Тодоров да бъде назначен на длъжността „Командир на Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана“, считано от 28.08.2024 г. и да бъде удостоен с висше офицерско звание „бригаден генерал“, считано от 01.10.2024 г.

 

Одобрено е изпълнението на Програмен план за способностите за морски съоръжения на територията на България за военноморска база Атия (Бургас)

 

Министерският съвет прие Решение, с което одобри изпълнението на Програмен план за способностите за морски съоръжения МFСРР 9В 1404 на територията на Република България за военноморска база Атия (Бургас), което да се реализира по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NAТО Security Investment Program, NSIP).

Програмният план цели да осигури достатъчна инфраструктура за поддържане на здрави и устойчиви съоръжения в зоната на отговорност на SACEUR и по-голяма гаранция за подкрепа на морските сили, по-голяма оперативна гъвкавост и обхват, особено при ескалиращи кризи. Програмният план има за цел да предостави инфраструктурата за гарантиране на устойчив капацитет на НАТО и препоръчва рентабилни съвместно финансирани инвестиции.

С цитираното Решение на Министерския съвет, Република България ще бъде в състояние да изпълни поетите военни ангажименти, произтичащи от пълноправното членство на страната в НАТО, с което ще бъдат повишени оперативните способности за гарантиране на националната сигурност и интегриране към колективната отбрана.

 

Правителството разреши учредяване на ограничени вещни права върху поземлени имоти, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД

 

Министерският съвет прие решение за даване на разрешение за учредяване на ограничени вещни права на преминаване/прокарване върху поземлени имоти, собственост на „Напоителни системи" ЕАД. Имотите се намират в гр. Благоевград, гр. Стара Загора и с. Чинтулово, общ. Сливен.

 

Правителството прие Национален план за търсене и спасяване по море

 

Министерският съвет одобри Национален план за търсене и спасяване в българския морски отговорен район за търсене и спасяване. Целта е да се осигури координация в действията на компетентните органи за оказване на помощ на хора, кораби или въздухоплавателни средства в района за търсене и спасяване.

Планът е изготвен в съответствие с насоките за организирането и предоставянето на услуги за търсене и спасяване на Международния наръчник за въздушно и морско търсене и спасяване.

 

Изменя се правителственото решение за приемане Списък на физическите лица, юридическите лица, групите и организациите, спрямо които се прилагат мерките по Закона за мерките срещу финансирането на тероризма

 

Министерският съвет одобри изменение на Решение № 265 от 2003 г. за приемане на Списък на физическите лица, юридическите лица, групите и организациите, спрямо които се прилагат мерките по Закона за мерките срещу финансирането на тероризма.

До момента в раздел III от Приложението към Решение № 265 на МС са включени лица, срещу които е образувано наказателно производство за тероризъм, финансиране на тероризъм, набиране или обучаване на отделни лица или групи от хора с цел извършване на тероризъм, излизане или влизане през границата на страната, както и незаконно пребиваване в нея с цел участие в тероризъм, образуване, ръководене или членуване в организирана престъпна група, която си поставя за цел да извършва тероризъм или финансиране на тероризъм, приготовление към извършване на тероризъм, подправка на официален документ с цел улесняване извършване на тероризъм, явно подбуждане към извършване на тероризъм или закана за извършване на тероризъм по смисъла на Наказателния кодекс.

Съгласно чл. 5, ал. 9 от Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, когато основанието за включване на дадено лице в списъка е отпаднало министърът на външните работи, министърът на вътрешните работи, председателят на Държавна агенция „Национална сигурност" или главният прокурор по свой почин в 14-дневен срок от узнаването на основанието за отпадане внася предложение в Министерския съвет за заличаването на това лице от списъка.

Изменението е свързано с предложение от главния прокурор на България, адресирано до Министерския съвет, за заличаване на лицето включено под т. 16 в раздел III от списъка, поради прекратяване на наказателното производство водено срещу това лице, което е предпоставка за заличаването му от списъка.

 

Одобрен е анекс към договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ

 

Министерският съвет одобри анекс към Меморандум за разбирателство и анекс към договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ между правителството на Република България и „Глас Контрибюшън“ ЕАД за изпълнение на приоритетния инвестиционен проект „Модернизация на производствения процес на стъкларски завод „Рубин", който ще се реализира в гр. Плевен.

Меморандумът за разбирателство и договорът, сключени в края на миналата година, се анексират след искане на инвеститора „Глас Контрибюшън" ЕАД поради възникнало извънредно обстоятелство в хода на строителните дейности при реализацията на инвестиционния проект.

Проектът предвижда разширение на съществуващо производство в завода и цели възстановяване и модернизиране чрез изграждане на 300-тонна пещ за производство на стъкло, закрити и открити складови площи. Основният фокус на инвестицията е върху разработването и внедряването на иновативни продукти, процеси и бизнес модели, насочени към повишаване на ресурсната ефективност на предприятието. Внедряването на последно поколение оборудване SORG е с цел постигане на високо качество на продукцията и ограничаване до минимум вредните СО2 емисии.

Реализирането на инвестицията би допринесло за развитие на община Плевен чрез наемане на нови служители и запазване на досегашната заетост в предприятието, както и на местната индустрия.

Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза общо на 110 000 000 лв. Очакваният брой новооткрити работни места, пряко свързани с проекта, ще бъде най-малко 150 в тригодишния период на изпълнение на проекта.

 

Променя се статутът на държавен имот в с. Цапарево

 

По решение на Министерския съвет имот - публична държавна собственост става частна държавна собственост, а управлението му се отнема от Областна дирекция по безопасност на храните - Благоевград поради отпаднала необходимост. Имотът се намира в с. Цапарево, община Струмяни и представлява терен с ветеринарна лечебница в него. По реда на Закона за държавната собственост той преминава в управление на областния управител на Благоевград.

 

Одобрена е помощ на кандидатите по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна

 

Министерският съвет прие Решение за одобряване на помощ на кандидатите по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България. Одобрени са и допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма за 2024 г.

Плащанията са верифицирани за периода от 01.02.2024 г. до 30.04.2024 г. за 204 одобрени заявления на заинтересованите лица.

С приемането на настоящия акт плащанията към одобрените за финансиране кандидати са в размер на 4 294 381,95 лв. с ДДС, съгласно приложения Списък № 23, неразделна част от Решението на Министерския съвет.

 

Автоматизирана платформа ще проследява планирането, отчитането и контрола над административните органи при адаптирането на информационните системи за еврото

 

Платформа за автоматизиране на процесите по планиране, отчитане на напредъка, комуникация, наблюдение и контрол на административните органи във връзка с адаптирането на информационните им системи за работа с евро ще бъде въведена до 1 септември 2024 г. Това реши кабинетът на свое заседание днес. Решението е в съответствие с приетия Национален план за въвеждане на еврото в Република България, като в него Министерството на електронното управление е определено за отговорна институция по разработка и поддръжка на платформата.

С решението се определят също и сроковете за предоставяне на планове за адаптиране за работа с евро от администрациите, както и по отношение за текущия напредък. До края на март 2025 г. административните органи имат задължение информационните им системи да са преминали всички приемателни тестове.

 

Правителството отмени участието на България като официална страна – партньор на Международното изложение Webit, поради редица несъответствия с пазарните механизми

              

Министерският съвет прие Решение за отмяна на Решение №65 за одобряване участието на Република България като официална страна - партньор на Международното изложение Webit, което ще се проведе на 30 и 31 октомври 2024 г. в гр. София, изменено с Решение №118, както и Постановление за намаляване на разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката за 2024 г.

С предложените документи се отменя участието на Република България като официална страна – партньор на Международното изложение Webit, поради редица несъответствия с пазарните механизми и с ангажиментите на отделните ведомства, както и с реалните им възможности за тяхното процедиране.

Решението се налага заради неяснота относно първоначалната концепция по организирането на участието на Република България като официална страна – партньор на Международното изложение Webit и свързаните с това затруднения по отношение на поетите ангажименти от трите отговорни институции.

До момента от страна на Webit фондация не е постъпвала документация, съдържаща конкретни технически параметри за прецизиране на отделните дейности, което затруднява организирането на участието на страната и възпрепятства обоснованото разходване на държавни средства от такъв мащаб.

 Освен това изложението е включено в проекта на календар за 2024 г. на конкретната инициатива Бранд България, като общата визия за популяризирането й в рамките на този календар не е разработена и разписана. Към момента инициативата Бранд България е преустановена, което наложи да се преразгледа необходимостта от финансиране от страна на държавата на събитието.

 

Министерският съвет одобри финансирането за изграждането на нови охранителни и телефонни системи за затворите в страната

 

Министерският съвет одобри финансиране в размер 23 378 400 лв. за изграждане, интегриране и поддържане на периметрови охранителни системи за затворите и изграждане на телефонна система за провеждане на разговори от настанените в местата за лишаване от свобода лица.

Периметровите охранителни системи са изключително важни за поддържане на високо ниво на сигурност и са гарант за недопускането на най-тежките нарушения - бягствата от местата за лишаване от свобода. Те ще бъдат монтирани в 11 затвора в цялата страна.

Изграждането на системата за телефонни разговори от своя страна ще допринесе за намаляване на цените на провежданите разговори от лишените от свобода.

Средствата се одобряват от бюджета на Министерството на правосъдието за съответната година по реда на чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси.

 

Правителството прие Доклад за дейността на Съвета за административна реформа за 2023 г.

 

Министерският съвет прие на днешното си заседание доклада за дейността на Съвета за административната реформа (САР) през 2023 г. Съветът е консултативен орган на Министерския съвет при координацията на правителствената политика в областта на държавната администрация.

Сред основните решения на САР през 2023 г. са одобряването на Годишния доклад за оценка на въздействието за 2022 година, на внесените от министъра на околната среда и водите Стандарти за екологосъобразно функциониране на публичната администрация и промяната на начина на определяне на основния състав на Експертната мрежа за оценка на въздействието към Съвета за административната реформа.

 

Одобрен е План за 2024 г. за изпълнение на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в България

 

Правителството одобри План за 2024 г. за изпълнение на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012 - 2030 г.). Документът включва актуални мерки за насърчаване на раждаемостта чрез създаване на благоприятна за отглеждането и възпитанието на деца среда, подобряване на репродуктивното и общото здравословно състояние на населението, намаляване на смъртността.

Планът съдържа и дейности за насърчаване на заетостта, намаляване на бедността, адаптиране на социалните системи към демографските промени и остаряването на населението, както и за създаване на условия за равен достъп до качествено предучилищно и училищно образование. Всички мерки са насочени към благоприятно повлияване на основните демографски показатели - раждаемост, смъртност и миграции, както и към развитието на качеството на човешките ресурси.

 

Отпускат се 9 123 лева за рехабилитация на военноинвалиди

 

Правителството одобри допълнителен трансфер в размер на 9 123 лв. по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 година. Със средствата ще се разплатят извършени разходи за престой и ползване на дейности и услуги в базите на „Профилактика, рехабилитация и отдих" ЕАД от правоимащи лица по Закона за военноинвалидите и военнопострадалите.

 

Ще се изработва методология за измерване на образователните резултати в детските градини и училища

 

Предстои изработване и апробиране на методология, чрез която ще може обективно да се определи качеството на образованието и образователните резултати в детските градини и училищата. В тази връзка Министерският съвет у дължи с 3 години срока, след който детските градини и училищата ще получават допълнителни средства за повишаване на качество на образованието и образователните резултати, осигурявани от институциите.

В момента образователните резултати в училищата могат да се оценяват чрез данни от резултатите на учениците от националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити. В детските градини на този етап това е невъзможно, защото е необходимо прилагането на специфични инструменти за измерване на постиженията на децата при постъпването им в детска градина и на готовността им за постъпване в първи клас.

В тази връзка МОН стартира изработването на инструментариума, който ще бъде апробиран във времето за постигане на възможно най-обективен подход.

 

Над 700 000 лева се отпускат за модернизиране на  професионалното образование и осигуряване на достъпна  архитектурна среда

 

Допълнителни трансфери в размер на 717 910 лв. предоставя правителството по бюджетите на общините за финансово осигуряване на дейности по две национални програми за развитие на образованието.

За модернизиране на материално-техническата база се отпускат 517 910 лв. на 11 общински професионални гимназии и средни училища с професионални паралелки. С тях ще бъде закупена техника, машини и съоръжения, ще се оборудват учебни кабинети по професионална подготовка и учебно-производствени бази на училищата, ще бъде закупен и необходим софтуер за съвременно обучение. Това е авансово финансиране за изпълнение на одобрените проекти, като окончателно плащане в размер до 35% ще бъде направено след одобряване на междинни отчети за изпълнението на проектите.

Други 200 000 лева ще бъдат инвестирани в доставка на съоръжения за адаптиране и изграждане на достъпна среда за хората с увреждания в 13 общински образователни институции. Целта е да се осигури свободен достъп на ученици, служители и посетители с физически увреждания до училищата и специализираните обслужващи звена чрез изграждане, на достъпна архитектурна среда.

 

Посланикът на България в Обединеното кралство е определен за постоянен представител на България към Международната морска организация със седалище в Лондон

 

С днешното решение министрите определят за постоянен представител на Република България към Международната морска организация (ММО) със седалище в Лондон извънредния и пълномощен посланик на Република България в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия, Н. Пр. Тихомир Стойчев.

Този акт е израз на политиката на страната ни за продължаване на усилията за повишаване на видимостта на Република България в многостранното междуправителствено сътрудничество в областта на морския транспорт, сигурността на търговското корабоплаване и опазването на морската околна среда.

Република България е сред държавите-основателки на Международната морска организация и е страна по водещите конвенции и други правни инструменти, приемани под егидата на ММО, които регламентират безопасността при търговското корабоплаване и опазване на морската околна среда.

Морската безопасност, сигурност и опазването на морската среда от замърсяване са приоритетни за страната ни и тя ще продължи да внася своя принос в общите усилия на международно ниво за повишаване на безопасността и сигурността на търговското корабоплаване.

 

Именя се Наредбата за критериите за определяне на университетски болници

 

Министерският съвет прие Постановление за изменение на Наредбата за критериите за определяне на университетски болници (Наредбата).

С постановлението се предвижда промяна в един от критериите на Наредбата, а именно най-малко 20 на сто от студентите, обучаващи се във висшето училище (чийто ректор е подал мотивирано искане по реда на Закона за лечебните заведения) по специалностите от регулираните професии от професионални направления „Медицина" и/или „Дентална медицина", и/или „Фармация" и „Здравни грижи" през последните две години да са провеждали практическата си подготовка в болницата/клиниката/отделението. Досега се отчиташе общият брой на студентите по специалностите от регулираните професии от всички четири посочени професионални направления. Промяната няма да засегне същността на критерия, тъй като той ще продължава да отчита ангажирането в по-голяма степен в процеса на обучение на студенти на лечебните заведения, определени за университетски болници спрямо останалите лечебни заведения, получили одобрение от министъра на здравеопазването за обучение на студенти и специализанти.

С промяната се предоставя възможност на по-широк кръг лечебни заведения с традиции в обучението на студенти по медицина и по специалности от регулираните професии от професионално направление „Здравни грижи", чието практическо обучение основно се провежда в лечебно заведение, да получат статут на университетски болници (клиники/отделения).

 

Променя се Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол

 

Правителството прие промени в Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол.

Промените се налагат за по-точно прецизиране на случаите, в които се издава задължително предписание за изтегляне във връзка с проведена процедура за привеждане на течно гориво в съответствие с изискванията на чл. 47 от Закона за енергията от възобновяеми източници.

С приетите промени в Наредбата се постигат следните цели:

Актуализират се приложенията за различни видове течни горива по чл. 6 на действащата Наредба. В това число влизат Приложение №? 1 „Автомобилни бензини", Приложение NO 2 „Гориво за дизелови двигатели", Приложение № 5 „Газьоли за промишлени и комунални цели", Приложение № 7 "Корабни остатъчни горива", както и Приложение № 8 „Котелни горива". Ще бъдат въведени актуални методи за изпитване, нормирани гранични стойности съгласно изискванията на актуалната версия на стандарт БДС EN 590: 2022 за гориво за дизелови двигатели, както и прецизиране на наименования на характеристики съгласно нови версии на стандарти за изпитване за различните видове горива.

Процедурата при оспорване от заинтересованите страни на получените резултати от изпитване е по-прецизна и ясна за прилагане, и дава възможност за вземане на обосновано решение за съответствие или несъответствие с изискванията за качество и съдържание на биогориво в течно гориво.

Друга промяна е усъвършенстване на правната уредба, въвеждаща разпоредби от Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент за качеството на бензиновите и дизеловите горива и от Директива (ЕС) 2016/802 на Европейския парламент за намаляването на съдържанието на сяра в определени течни горива.

 

Одобрена е нова Тарифа за таксите, които се събират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига

 

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

С приемането на постановлението се цели да се приведе в съответствие с действащото национално законодателство Тарифата за таксите, които се събират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига и да се подобри качеството на предоставяните услуги.

Размерът на предложените такси е съобразен с настоящите икономически условия в страната и реално извършените разходи за предоставянето на административни услуги от центъра.

Въвежда се и нова такса за административна услуга, необходимостта за която произтича от настъпили промени в нормативната уредба.

 

Прието е допълнение на Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на МВР по Закона за държавните такси

 

Министерският съвет прие Постановление за допълнение на Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси, одобрена с Постановление № 53 на Министерския съвет от 26 февруари 1998 г.

С промените на Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) ( обн., ДВ, бр. 39 от 2024 г.) е изменена разпоредбата на чл. 24л, като е регламентирана нова процедура за предоставяне право на продължително пребиваване, даваща правна възможност на чужденец, който пребивава на територията на Република България и притежава разрешение за пребиваване, различно от единно разрешение за пребиваване и работа, висококвалифицирана заетост и вътрешнокорпоративен трансфер да кандидатства за пребиваване с цел сезонна заетост без да е необходимо да напуска територията на страната. Съгласно § 2 от Допълнителните разпоредби на ЗЧРБ за издаване на разрешения за пребиваване се събират такси, определени в акт на Министерския съвет.

В Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси (Тарифа № 4) не беше предвидена такса за предоставяне на пребиваване по реда на чл. 24л от ЗЧРБ. В тази връзка с приетото от Министерския съвет Постановление в Тарифа № 4 се създаде разпоредба, с която за предоставяне на право за продължително пребиваване на чужденец в Република България, се събира такса в размер на 60 лв. Размерът на таксата е разходоориентиран, като е изготвен съгласно Методиката за определяне на разходоориентиран размер на таксите по чл. 7а от Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и разходването им, приета с Постановление № 1 на Министерския съвет от 2012 г.

 

Докторантите ще получават по 1227 лв. стипендия на месец

 

Стипендията на докторантите в държавните висши училища и научни организации става 1 227 лв. от 1 април 2024г., реши правителството. Увеличението е с 227 лв. и гарантира заложения в Закона за висшето образование размер, който да е не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната за последните 12 месеца.

Промяната ще засегне 3 405 докторанти, обучаващи се в редовна форма в държавните висши училища и 223 в научните организации, като за повишаването на техните стипендии през тази година правителството отпусна допълнителни 7, 5 млн. лв.

Сред мотивите за приемането са непрекъснато нарастващите разходи за издръжка на живот вследствие на инфлационните процеси от последната година и невъзможността с месечната стипендия да се осигури заплащане на потребностите на докторантите.

Освен като отговор на променените социално-икономически условия увеличението на стипендиите е израз на държавната политика за стимулиране на докторантите към по­високи резултати от обучението и провеждане на защита в срок. Целта е да се насърчават повече хора да се обучават за придобиване на образователна и научна степен доктор и да се развива академичният състав във висшите училища.

 

 

  1. Решение за освобождаване с възстановяване и предоставяне на освободени държавни резерви от бутилирана вода за питейни нужди по искане на кмета на община Свищов за преодоляване на последиците от обявеното бедствено положение на територията на с. Овча могила и с. Хаджидимитрово, община Свищов.

Внася: министър-председателят

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерския съвет за 2024 г.

Внася: министър-председателят

 

  1. Постановление за допълнение на Постановление № 181 на Министерския съвет от 2009 г. за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност.

Внася: министър-председателят

 

  1. Доклад относно информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за първото полугодие на 2024 г.

Внася: заместник министър-председателят и министър на финансите

 

  1. Решение за изготвянето на Национален средносрочен фискално-структурен план на Република България за периода 2025 - 2028 г. и на Годишен доклад за напредъка.

Внася: заместник министър-председателят и министър на финансите

 

  1. Решение за приемане на Оперативен план за изпълнение на втория етап на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 - 2030 г.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2024 г.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2024 г. за компенсиране на извършените от родителите разходи за периода 1 май - 30 юни 2024 г. за отглеждането и обучението на децата, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища поради липса на свободни места.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2024 г. за финансово осигуряване на дейности по Национална програма „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала“, одобрена с Решение № 295 на Министерския съвет от 2024 г. за одобряване на национални програми за развитие на образованието.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфери за 2024 г. за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г., приета с Постановление № 162 на Министерския съвет от 2024 г.

Внася: министърът на културата

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г.

Внася: министърът на културата

 

  1. Решения за предложение до Президента на Република България за издаване на укази за освобождаване от длъжност и от военна служба на офицери от висшия команден състав, за назначаване на длъжност и удостояване с виеше офицерско звание на военнослужещи, за освобождаване от длъжност и от военна служба на офицер от висшия команден състав и за назначаване на длъжност и удостояване с виеше офицерско звание на военнослужещ.

Внася: министърът на отбраната

 

  1. Решение за одобряване изпълнението на Програмен план за способностите за морски съоръжения MFCPP 9В1404 на територията на Република България за Военноморска база Атия - Бургас.

Внася: министърът на отбраната

 

  1. Решение за даване на разрешение за учредяване на ограничени вещни права на преминаване/прокарване върху поземлени имоти, собственост на „Напоителни системи“ ЕАД.

Внася: министърът на земеделието и храните

 

  1. Решение за приемане на Национален план за търсене и спасяване в българския морски отговорен район за търсене и спасяване.

Внасят: министърът на транспорта и съобщенията министърът на вътрешните работи министърът на отбраната

 

  1. Решение за изменение на Решение № 265 на Министерския съвет от 2003 г. за приемане Списък на физическите лица, юридическите лица, групите и организациите, спрямо които се прилагат мерките по Закона за мерките срещу финансирането на тероризма.

Внася: министърът на вътрешните работи

 

  1. Решение за одобряване проект на Анекс № 1 към Меморандума за разбирателство № РД-02-31-6/29.12.2023 г. и Анекс № 1 към Договор № РД-02-29-113/29.12.2023 г. между правителството на Република България и „Глас контрибюшън“ ЕАД за изпълнение на Приоритетен инвестиционен проект „Модернизация на производствения процес на стъкларски завод Рубин“, който ще се реализира в гр. Плевен.

Внася: министърът на иновациите и растежа

 

  1. Решение за обявяване на имот - публична държавна собственост, за имот - частна държавна собственост.

Внася: министърът на регионалното развитие и благоустройството

 

  1. Решение за одобряване на помощ на кандидатите по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България, приета с Решение № 317 на Министерския съвет от 2022 г. и проект на Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма за 2024 г.

Внася: министърът на туризма

 

  1. Решение за организация на дейностите по координация, отчитане на напредъка, комуникация и контрол във връзка с адаптирането на информационните системи на административните органи за работа с еврото.

Внася: министърът на електронното управление

 

  1. Решение за отменяне на Решение № 65 на Министерския съвет от 2024 г. за одобряване участието на Република България като официална страна-партньор на Международното изложение WEBIT, което ще се проведе на 30 и 31 октомври 2024 г. в гр. София, и проект на Постановление за отменяне на Постановление № 26 на Министерския съвет от 2024 г. за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката за 2024 г.

Внасят: министърът на икономиката и индустрията;

министърът на иновациите и растежа;

министърът на образованието и науката

 

  1. Решение за одобряване на финансиране за изграждане, интегриране и поддържане на периметрови охранителни системи за затворите и изграждане на телефонна система за провеждане на разговори от настанените в местата за лишаване от свобода лица.

Внася: министърът на правосъдието

 

  1. Доклад за дейността на Съвета за административната реформа през 2023 г.

Внася: заместник министър-председателят и министър на финансите

 

  1. Решение за приемане на План за 2024 г. за изпълнение на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в Република България (2012 – 2030 г.).

Внася: министърът на труда и социалната политика

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителен трансфер по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2024 г.

Внася: министърът на труда и социалната политика

 

  1. Постановление за изменение на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, приета с Постановление № 219 на Министерския съвет от 2017 г.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Постановление за одобряване на допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2024 г. за изпълнение на дейности по национални програми, одобрени с Решение № 295 на Министерския съвет от 2024 г.

Внася: министърът на образованието и науката

 

  1. Решение за определяне на постоянен представител на Република България към Международната морска организация.

Внася: министър-председателят и министър на външните работи

 

  1. Постановление за изменение на Наредбата за критериите за определяне на университетски болници, приета с Постановление № 93 на Министерския съвет от 2019 г.

Внася: министърът на здравеопазването

 

  1. Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол, приета с Постановление № 156 на Министерския съвет от 2003 г.

Внася: министърът на икономиката и индустрията

 

  1. Постановление за одобряване на Тарифа за таксите, които се събират от Центъра за оценка на риска по хранителната верига.

Внася: министърът на земеделието и храните

 

  1. Постановление за допълнение на Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси, одобрена с Постановление № 53 на Министерския съвет от 1998 г.

Внася: министърът на вътрешните работи