EN

С над 1 млн. лева INSAIT стартира стипендиантската програма EXPLORER за талантливи български кандидат-студенти

19.02.2024

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски" днес обяви началото на нова стипендиантска програма за развитие на технологични лидери EXPLORER (EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch), която ще осигури безпрецедентна подкрепа на български таланти в областта на математиката и информатиката да се развиват в страната ни и да постигат резултати на световно ниво тук. Програмата бе представена днес в Министерски съвет от министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, декана на  Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет проф. Мая Стоянова, проф. Мартин Вечев, научен директор на INSAIT, и изпълнителния директор на Института Борислав Петров, както и представители на водещи български и световни технологични компании и инвестиционни фондове, които подкрепят инициативата.  

"Това е едно събитие, което е много позитивно. Може би дори историческо по отношение на въвеждане на някои от най-добрите световни практики по отношение на висшето образование, благодарение на екипа на INSAIT и подкрепата, която те получават от различни страни," отбеляза премиерът акад. Николай Денков. Министър-председателят изрази своята увереност, че програмата ще бъде успешна и ще може да бъде използвана за пример и от други държавни институции.

Премиерът акад. Денков подчерта, че през последните години държавата е положила много усилия, за да подкрепи българските студенти да учат в най-добрите университети в целия свят, след което да се реализират в България. “Това, което се случва днес, е първата огромна крачка и в подкрепа на развитието им в университетите в България. Тя ще бъде допълнена и от националното съфинансиране и от тази, и от подобни програми, за да знаем, че българските младежи имат възможност и условия, които съответстват на някои от най-добрите в света, да се развиват в България.“

“Това е много важно събитие за развитието на екосистемата на висшето образование и наука”, подчерта министър Цоков. По думите му тази инициатива свързва водещ български университет и един от най-иновативните научни институти с бизнеса, а именно това е моделът на бъдещето развитие на висшето образование. “През годините МОН последователно подкрепя талантливите деца на България, като успяхме тази година да увеличим с над 900 хил. лв. финансирането по Национална програма „Ученически олимпиади и състезания“ и то възлиза на общо 5,3 млн. лв.”, обясни проф. Цоков. Той поясни, че само за подготовка на учениците за явяване на международни олимпиади и състезания са заделени над 2 млн. лв. “Отпускат се и стипендии в приоритетни области, но все още има нужда от повече инвестиции в подкрепа на даровитите ученици. Затова и обмисляме подобна програма, която да подкрепя най-изявените ни деца и те да продължат своето обучение в България”, съобщи още министърът.

“В момента много обещаващи младежи търсят бърза реализация на пазара на труда още в периода на тяхното следване, което ограничава развитието им в сферата на дълбоките технологии. За да изградят следващото поколение технологични лидери, държави като САЩ, Швейцария, Израел и други задържат младите таланти максимално дълго в специални програми в най-силните си университети. Там те трупат както базови знания, като се фокусират върху образованието си, но и ценен опит чрез работата си по приложни проекти и изследвания на световно ниво в дълбоко-технологичната екосистема около университетите. Този тип програми и специалисти играят и ключова роля в развитието на всяка продуктова икономика с огромна добавена стойност.“ – каза проф. Мартин Вечев, създател на INSAIT.    

Програмата на INSAIT прехвърля този модел за първи път в България и Източна Европа, като съчетава четиригодишната бакалавърска програма по информатика във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет с изследванията на световно ниво в института INSAIT и екосистемата около него. Чрез нея студентите ще бъдат подкрепени със стипендии от 2000 лева на месец за да се фокусират в образованието си, като в същото време работят по проекти в иновативни сфери, като големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и др. Отделно на това програмата EXPLORER включва както платени летни изследователски стажове в INSAIT, така и инженерни стажове в развойните отдели на високо-технологични компании. 

Прецедент за България е и моделът на финансиране на програмата - с дарения от индустрията, която осъзнава ключовата нужда за бизнеса от този тип специалисти. Зад EXPLORER застават: фондация “За пример“, основана от ръководството на SiteGround - българската технологична компания е сред най-големите партньори на INSAIT с обща инвестиция на стойност 12 милиона лева, предвидена за развитието на института и работата му; технологичният гигант Amazon Web Services;  Man Group - глобална фирма за управление на активи, движена от технологиите, с над 200-годишна история и над 160 млрд. долара в AuM; Фондацията Лъчезар Цоцорков; LAUNCHub Ventures и LatticeFlow - 2 пъти топ 100 AI компания в света. Общо, те даряват над 1 млн. лева за да могат българските деца да останат в България и да се развиват на световно ниво. 

Повече за програмата и процеса по кандидатстване може да намерите тук: https://insait.ai/explorer