A-   A+
EN

Дневен ред на заседание на Министерския съвет на 04.08.2022 г.

04.08.2022

ВИЖТЕ РЕШЕНИЯТА НАКРАТКО

 

 

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

П Р Е С С Л У Ж Б А

 

 

 

         Министерският съвет определи своите представители в НСТС

 

Вицепремиерът по социалните политики и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров и министърът на финансите Росица Велкова-Желева са определени за представители на правителството в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това реши служебният кабинет на първото си редовно заседание.

Промяната в състава на представителите на Министерския съвет в НСТС се прави във връзка с указа на президента за назначаване на служебно правителство от 2 август 2022 г.

 

Правителството назначи 25-има областни управители

 

Министерският съвет прие решение, с което назначава 25-има областни управители, като от тях 17 са заемали тази длъжност и в предишен период.

 

Николай Шушков е назначен за областен управител на област Благоевград. Заемал е същата длъжност в периода май 2021 г. - януари 2022 г. Два пъти е бил заместник-кмет на община Благоевград. Шушков е дългогодишен служител в Агенция „Митници“. Притежава богат опит и професионални умения, придобити от работа му в областта на международния транспорт и логистика. Бил е ръководител на Митнически департамент на Thessaloniki Port Authority S.A. dry port Sofia – „ТПА“ София“ ЕАД. Висшето си образование е завършил в Полтавския университет по икономика и търговия в Украйна.

 

Мария Нейкова ще изпълнява длъжността областен управител на област Бургас за втори път след 2021 г., когато е била на тази позиция. Тя е професор по административно право и процес и доктор на науките по национална сигурност. Декан е на Центъра по юридически науки на Бургаския свободен университет. Нейкова притежава богат управленски и административен опит. В периода 2001-2009 г. е била областен управител на Стара Загора. Автор е на много научни трудове и носител на множество отличия и награди.

 

За областен управител на област Варна е назначен Марио Смърков. Същия пост е заемал от 27 май 2021 г. до 24 февруари 2022 г. В периода 1999 г. – 2017 г. изпълнява различни длъжности, сред които и ръководни, в Национална служба „Сигурност“, Държавна агенция „Национална сигурност“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ към МВР. През периода на служба в МВР и ДАНС е награждаван многократно за постигнати високи резултати и за съществен принос при изпълнение на служебните задължения.

 

За втори път длъжността областен управител на Област Велико Търново ще изпълнява Георги Гугучков. Същата длъжност той е заемал от май 2021 г. до януари 2022 г.  Завършил е НВУ „Васил Левски“ във Велико Търново през 1980 г. с квалификация офицер от Инженерни войски като магистър по „Пътно строителство“. По-късно завършва Военната академия „Г. С. Раковски“, както и Стратегическия курс на ГЩ факултет на Военната академия „Г.С. Раковски“ с придобита квалификация „Специалист по военнополитически и стратегически проблеми на сигурността и отбраната“. От 1980 до 2001 г. е на кадрова военна служба във ВС на България, като последната му заемана длъжност е била командир на бригада и звание полковник. Има дългогодишен управленски опит в частния сектор в сферата строителството в градска среда.

 

Огнян Михайлов е назначен за областен управител на област Видин. На същия пост е бил през 2017 г. и 2021 г. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалността „Управление на обществения ред и сигурност на Република България“ от Академията на МВР. Михайлов е дългогодишен служител на МВР, като преминава през всички нива на професионално развитие до директор на РДВР, ОДП и ОДМВР-Видин. Работил е също в системата на енергетиката и на Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ в София.

 

Длъжността областен управител на област Враца ще изпълнява Георги Митов. Придобива бакалавърска степен по „Счетоводство и контрол“ от УНСС, притежава магистърска степен „Финанси“ към Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, а по-късно завършва специализиран курс за подготовка „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“ в Академията на МВР в София. Дълги години работи в системата на МВР, като през 2012 г. е назначен за началник сектор „Криминална полиция“ в РУ на МВР – Враца, а от 2015 до 2019 г. е началник РУ на МВР към ОД на МВР във Враца. От 2019 г. до момента се занимава с организация и управление на дейности, свързани с инфраструктурното строителство в частния сектор.

 

Кристина Сидорова е назначена за областен управител на област Габрово. Завършила е специалност „Комуникационна техника и технологии“ в Техническия университет в София и магистратура „Стопанско управление“. От 2014 до 2017 г. е била общински съветник в Габрово. Сидорова е била народен представител в 44-ото Народно събрание. Заемала позицията заместник областен управител на Област Габрово в периода юни 2021 г. – януари 2022 г.

 

За областен управител на област Добрич е назначен Здравко Здравков. Здравков има значителен управленски опит в частния сектор в сферата на селското стопанство, а преди това е бил мениджър в сектора на недвижимите имоти. Има придобита степен магистър по две специалности от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. От юни 2021 г. до януари 2022 г. е бил заместник областен управител на Добрич.

 

Александър Пандурски е назначен за областен управител на област Кюстендил. Пандурски притежава магистърска степен по специалността „Радиотехника“ от Техническия университет – София. От 2013 до март 2021 г. заема длъжността ръководител на Областна пощенска станция – Кюстендил.  В периода май 2021 г. - януари 2022 г. е бил областен управител на Област Кюстендил.

 

За областен управител на област Ловеч е назначен Светослав Славчев. Завършил е Висшето военно общовойсково училище във Велико Търново. Бил е дългогодишен служител в Областната дирекция на МВР в Ловеч, където в периода 2010 г. – 2015 г. е началник отдел на „Охранителна полиция“. Бил е областен управител на област Ловеч в периода май 2021 г. – януари 2022 г.

 

Валери Димитров е назначен за областен управител на област Монтана. Димитров е магистър по специалността „Национална полиция“ от ВВОУ „Васил Левски“ в гр. Велико Търново. От 1993 г. до 2015 г. е работил в системата на МВР, като е заемал различни длъжности, включително и директор на Областната дирекция на МВР – Монтана. Бил е областен управител на Област Монтана в периода май 2021 г. – януари 2022 г.

 

За областен управител на област Пазарджик е назначен Трендафил Величков. Завършил е специалност „Финанси и кредит“ в Киевски университет в Украйна. Притежава магистърска степен по „Стратегическо ръководство на националната сигурност и отбраната“ на Националната военна академия „Г. С. Раковски“. Величков е бил областен управител на Област Пазарджик в периода 2014 г. – 2016 г. Има дългогодишен опит в сферата на журналистиката, на мобилните комуникации, маркетинга и рекламата.

 

Правителството назначи Людмил Веселинов за областен управител на област Перник. Веселинов е доктор по изкуствознание и изкуства, както и магистър по „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. Той е преподавател в Софийския университет. Автор е на графичния дизайн на над 200 книги. От 2015 г. до 2017 г. Людмил Веселинов е бил член на Съвета на директорите на Националния дворец на културата ЕАД, Конгресен център – София. От 2017 г. до 2021 г. Веселинов е бил член и председател на Съвета на директорите на държавното строително-надзорно дружество „Агроводинвест“ ЕАД.

 

Иван Петков е назначен за областен управител на област Плевен. По образование е магистър по „Педагогика“ във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, както е и бакалавър „Социални дейности“ в същото висше учебно заведение. Петков е дългогодишен служител в системата на Министерството на правосъдието, където е заемал ръководни постове в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Заемал е длъжността заместник областен управител на Плевенска област.

 

 

Ангел Стоев е назначен за областен управител на област Пловдив. Той е заемал същата длъжност в периода 2021-2022 година. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалността „Международни икономически отношения“ от УНСС, а също така е доктор по философия от Академията на МВР – София. Дългогодишен служител е на НСС и ДАНС като е заемал длъжността директор на Регионална дирекция ДАНС – Пловдив. Работил е и на високи мениджърски позиции в частния сектор. Ангел Стоев има специализации в управление на кризи, противодействия на тероризма и стратегическо управление.

 

За областен управител на Разград е назначен Драгомир Златев. Драгомир Златев е бил е зам.-кмет на община Самуил, работил е също в администрацията на Община Разград. Златев е работил в Областна служба „Изтърпяване на наказанията“, където след конкурс е бил назначен и за началник на службата. От 1 юни 2021 г. до 1 август 2022 г. е заместник областен управител на област Разград.

 

Николай Неделчев е назначен за областен управител на област Силистра. Завършил е ВТУ „Ангел Кънчев“ със специалност „инженер селскостопанска техника“. От 1991 г. до 1999 г. е бил заместник-кмет на община Ситово, а от 2003 до 2015 г. -  кмет на същата община. От 2015 г. до настоящия момент е общински съветник в община Ситово. Участва активно в гражданското общество чрез сдружение „Информационен център за развитие на община Ситово“, на което е председател. От 2017 г. работи в частния сектор. Почетен гражданин е на община Ситово.

 

За областен управител на област Сливен е назначен Минчо Афузов. Същата длъжност Афузов е заемал в периода от май 2021 г. до февруари 2022 г. Преди това е бил общински съветник в Общински съвет – Сливен от 2015 г. до 2017 г. Дълги години е работил в частния сектор. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалността „Международни икономически отношения“ в Стопанската академия „Д. А. Ценов“ – Свищов.

 

Митко Михайлов е назначен за областен управител на област София. Притежава дългогодишен административен и управленски опит, заемал е ръководни длъжности в администрациите на Министерството на финансите и Министерството на младежта и спорта. През 2015 г. е заемал поста зам.-председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, а в периода май 2021 г. – януари 2022 г. е бил областен управител на област София. Притежава висше икономическо и юридическо образование.

 

Радослав Стойчев е назначен за областен управител на Софийска област. В периода май 2021 г. – януари 2022 г. е заемал същата длъжност. Преди това е бил е народен представител в 43-ото и 44-ото Народно събрание. През 2011 г. – 2014 г. е зам.-кмет на община Самоков. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ по „Икономика и организация на труда“ от УНСС.

 

За областен управител на област Стара Загора е назначен Иван Чолаков. Той притежава юридическо образование. Има петгодишен стаж като адвокат в Адвокатска колегия – Стара Загора. Дълги години е работил в системата на МВР, като в периода 2013 г. - 2016 г. е бил директор на Областната дирекция на МВР-Стара Загора. В периода май 2021 г. – януари 2022 г. е заемал длъжността областен управител на област Стара Загора.  

 

На длъжността областен управител на област Хасково е назначен Минко Ангелов. Заема длъжността за трети път, като преди това е бил областен управител на област Хасково в периода февруари – май 2017 г., както и в периода май 2021 г. – януари 2022 г. Бил е народен представител в 45-ото Народно събрание, както и зам.-кмет на община Хасково през 2012 г. – 2014 г. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ от Висшия институт по хранителна и вкусова промишленост в гр. Пловдив.

 

Христо Христов е назначен за областен управител на област Шумен. Той е дългогодишен академичен преподавател в сферата на сигурността и отбраната, като към момента е декан на Факултета по технически науки при Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Последователно в периода 1987 г. – 2011 г. е работил в Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи и ДАНС.

 

Стефан Сабрутев е назначен за областен управител на Област Смолян, като за втори път заема тази длъжност. Бил е също така общински съветник в Общински съвет – Смолян, работил е и в частния сектор в сферата на строителството. Притежава образователно-квалификационна степен „магистър“ по „Екология на селищни системи“ от Аграрния университет  в Пловдив.

 

Георги Чалъков ще изпълнява длъжността областен управител на област Ямбол за трети път. Работил е като управител в частния сектор, в периода 2015 г. - 2020 г. е бил заместник-кмет на община Тунджа. Завършил е висшето си образование в УНСС със специалност „Икономика на търговията“.

 

Със същото решение на Министерския съвет се освобождават от длъжност съответните досегашни областни управители.

 

Отменени са три решения, които не са финализирани от предходния състав на Министерския съвет

 

Правителството отмени три решения, които не са финализирани от предходния състав на Министерския съвет. Отменят се: решение по т. 16 от Протокол № 19 от заседанието на Министерския съвет от 5 май 2022 година; решение по т. 6 от Протокол № 29 от заседанието на Министерския съвет от 13 юли 2022 година; решение по т. 46 от Протокол № 31 от заседанието на Министерския съвет от 28 юли 2022 година.

Решението от правителственото заседание на 5 май касае безвъзмездното прехвърляне на правото на собственост върху имоти - частна държавна собственост, на община Ямбол, област Ямбол. Решението от 13 юли се отнася до организацията и координацията на процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.  С решението, прието на 28 юли, е одобрен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за пазарите на финансови инструменти.

Трите решения са приети от Министерския съвет с направените в тях изменения, допълнения и уточнения, по реда на чл.48 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация. По приетите актове вносителите не са подготвили и представили окончателни текстове и не са представили преработени мотиви съобразно направените в тях изменения, допълнения и уточнения.

Поради важността на решението за организацията и координацията на процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, правителството ще го разгледа отново на следващо свое заседание.

 

Одобрена е план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 2 октомври

 

Правителството одобри план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 2 октомври 2022 година. Одобрените средства са в размер на 70,5 млн. лева. Дейностите, които ще се финансират с тях включват: подготовка и отпечатване на избирателните списъци; закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали; отпечатване на бюлетините; логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет; възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии; компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване.

Правителството има готовност да осигури необходимите средства при вземане на Решение от страна на Централната избирателна комисия за въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции, както и при сключване на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване.

Актът на правителството е в изпълнение на чл. 18 от Изборния кодекс. Необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2022 г.

 

Правителството прие решение за подготовката и произвеждането на изборите на 2 октомври

 

Министерският съвет прие решение за подготовката и произвеждането на изборите за Народно събрание на 2 октомври 2022г.

С решението се възлага на заместник министър-председателя по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи координацията по изпълнението на дейностите във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите, включително дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали, както и съхранението на техническите устройства за машинното гласуване. Министърът на вътрешните работи следва да организира изпълнението на дейностите от компетентността на МВР във връзка с подготовката и произвеждането на изборите.

Министърът на финансите трябва да внесе в Министерския съвет проект на тарифа, по която партиите, коалициите и инициативните комитети заплащат предизборните предавания по Българската национална телевизия и Българското национално радио и техните регионални центрове.

Съгласно правителственото решение министърът на регионалното развитие и благоустройството координира дейността по изготвянето и публикуването на избирателните списъци, а министърът на външните работи организира подготовката и произвеждането на изборите извън страната.

Министърът на правосъдието организира дейностите по подготовката и произвеждането на изборите в местата за лишаване от свобода. На правосъдния министър се възлага и издаването на наказателните постановления по чл. 496, ал. 3, изречение второ от Изборния кодекс.

При необходимост министърът на здравеопазването, съгласувано с главния държавен здравен инспектор, следва да определи временни противоепидемични мерки, свързани с изборния процес.

Решението на Министерския съвет предвижда още заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи, министърът на външните работи, министърът на регионалното развитие и благоустройството, министърът на здравеопазването и министърът на правосъдието да информират министър-председателя за хода на подготовката на изборите до обявяването на изборните резултати.

 

 Устройственият правилник на МС се изменя съобразно структурата на новия служебен кабинет

 

Правителството прие промени в Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.

Измененията отразяват промените в структурата на Министерския съвет по силата на издадения от президента указ за назначаване на служебно правителство от 2 август 2022 г.

 

 

  1. РЕШЕНИЕ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ В НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ ЗА ТРИСТРАННО СЪТРУДНИЧЕСТВО.

Внася: министър-председателят

 

  1. РЕШЕНИЕ ЗА ОСВОБОЖДАВАНЕ И ЗА НАЗНАЧАВАНЕ НА ОБЛАСТНИ УПРАВИТЕЛИ.

Внася: министър-председателят

 

  1. РЕШЕНИЕ ЗА ОТМЕНЯНЕ НА РЕШЕНИЕ ПО Т. 16 ОТ ПРОТОКОЛ №19 ОТ ЗАСЕДАНИЕТО НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 5 МАЙ 2022 Г., НА РЕШЕНИЕ ПО Т. 6 ОТ ПРОТОКОЛ № 29 ОТ ЗАСЕДАНИЕТО НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 13 ЮЛИ 2022 Г. И НА РЕШЕНИЕ ПО Т. 46 ОТ ПРОТОКОЛ № 31 ОТ ЗАСЕДАНИЕТО НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 28 ЮЛИ 2022 Г.

Внася: министър-председателят

 

  1. ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПЛАН-СМЕТКА ЗА РАЗХОДИТЕ / ТРАНСФЕРИТЕ ПО ПОДГОТОВКАТА И ПРОИЗВЕЖДАНЕТО НА ИЗБОРИТЕ НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 2 ОКТОМВРИ 2022 Г.

Внася: министърът на финансите

 

  1. РЕШЕНИЕ ЗА ПОДГОТОВКАТА И ПРОИЗВЕЖДАНЕТО НА ИЗБОРИТЕ ЗА НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА 2 ОКТОМВРИ 2022 Г.

Внася: министър-председателят

 

  1. ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА УСТРОЙСТВЕНИЯ ПРАВИЛНИК НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ И НА НЕГОВАТА АДМИНИСТРАЦИЯ.

Внася: министър-председателят