A-   A+
EN

Служебният кабинет и ЦИК ще работят заедно за прозрачен изборен процес

16.09.2024

Служебното правителство и Централната избирателна комисия ще работят заедно за повишаване на прозрачността и публичността на изборния процес. Шестимата министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите от страна на служебния кабинет проведоха днес работна среща с ЦИК. На срещата бяха представени предложенията на правителството до ЦИК за надграждане на правилата и процедурите за гарантиране на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г.
Предложенията на кабинета ще бъдат обсъдени на заседание на ЦИК в следващите един-два дни, заявиха от Комисията. От ЦИК подчертаха още, че по време на срещата са получили уверението на министрите, че предложенията са с една цел - да се надградят дейностите, които вече са предприети от ЦИК, така че със съвместната работа на ЦИК и МС да се повиши доверието в изборния процес, като процесите за организация за гласуването, подготовката на изборите, материално-техническото осигуряване и цялостното обезпечаване на изборния процес станат по-прозрачни.

„Ние ще работим съвместно за това дейностите по организацията на тези избори да бъдат все по-публични и все по-прозрачни. С предложенията, които са направени от Министерски съвет искаме да надградим процеса – да бъде по-публичен и по-прозрачен за всички, които участват в изборите“ заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров.
„Искаме да осигурим максимално добра координация, взаимодействие и отличен диалог с Централната избирателна комисия за провеждането на парламентарните избори. Правителството е твърдо решено да работи за по-голяма прозрачност и по-голямо доверие в изборния процес“, обясни министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е определен за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството. По думите му ниската избирателна активност се дължи, освен на други фактори, и на известни колебания на избирателите в прозрачността на процеса.

Министър Карадимов подчерта, че диалогът с ЦИК е диалог на уважение и ясно разпределение на функциите на Комисията и служебното правителство по закон.
Служебният кабинет изпрати официално предложения до ЦИК, с които да бъде разширен процесът по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване, като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите. Отправени бяха още предложения, свързани с това доставката на пломбите за устройствата да се осигурява от независим доставчик, различен от изпълнителя на обществената поръчка за машинното гласуване, както и включването на номерата на пломбите в приемо-предавателния протокол за машините между СИК и изпълнителя, който доставя машините до секциите. Другите препоръки са свързани с осигуряването на хартия за отпечатване на бюлетините от машинно гласуване с допълнителни защити, която се доставя от „Печатница на БНБ" АД, както и готовността при необходимостта да се осигурят експерти от държавната администрация със съответния професионален опит, които да подпомогнат процеса на проверка на устройствата за машинно гласуване преди експедицията им.